Łódź ciągle warto odwiedzić!!

To miasto będę zawsze darzył wielkim sentymentem. Gdzieś w połowie 1982 roku pojechałem tam po raz pierwszy, aby zdać egzaminy wstępnie na Wojskową Akademię Medyczną im. Generała Bolesława Szareckiego.

Pozytywny wynik tych egzaminów zmienił totalnie moje życie i pozostawił niezatarty wpływ na tym, co robiłem później. Z osoby, która była pod ciągłą "opieką" Rodziców nagle stałem się samodzielnym człowiekiem zmuszonym radzić sobie w gronie rówieśników. Mieszkałem w Łodzi całe sześć lat studiów i nie żałuję nawet chwili spędzonej w tym mieście.

Po latach z sentymentem wracałem tutaj podczas różnych wyjazdów służbowych, spotkań koleżeńskich, a ostatnio sympatycznego weekendowego wyjazdu z moją Małżonką. Mieszkaliśmy wtedy w hotelu Savoy, niedaleko ulicy Piotrkowskiej.

Obowiązkową częścią Łodzi do zwiedzenia jest ulica Piotrkowska. Obecnie jest tam pełno knajpek, sklepów czy innych ciekawych miejsc, tak więc raczej nie będziesz miał problemów ze znalezieniem czegoś, co pasuje pod twoje upodobania. Poniżej filmik z pobytu w Bułgarskiej Restauracji na Piotrowskiej 69.

Zachęcam Cię również do zwiedzenia Manufaktury, a także bocznych uliczek Piotrkowskiej. O ile Manufaktura jest rewelacyjnym pomysłem na zagospodarowanie starych fabrycznych zabudowań i zrobienia nowoczesnego centrum handlowego, to na mniejszych uliczkach zobaczysz wiele zaniedbanych a nawet opuszczonych przedwojennych kamienic.

Od Łódź 2014

Dla mnie te miejsca mają jakąś wartość sentymentalną, ale dla Ciebie mogą świadczyć o jakimś braku inicjatywy przez właścicieli tych posesji. Wiele opuszczonych kamienic zostało wyburzonych, a miejsca służą jako parkingi lub inne place o różnorakim przeznaczeniu.

Byłbym bardzo nieuczciwy pisząc, że nic w Łodzi się nie robi. Przyjechałem w środku sezonu remontowego głównych przelotowych arterii przez centrum, a wszystko uwieczniłem na okolicznościowym filmiku. Zdjęcia być może już są historyczne w momencie, kiedy je oglądasz.

Po prawej stronie widok na odrestaurowane lofty centrum handlowego Manufaktura. Obowiązkowy punkt programu dla każdego, nawet przypadkowego turysty. Warto pójść z kartą kredytową lub porządnym zapasem gotówki, bo raczej nie oprzesz się pokusie zakupów.

Od Łódź 2014
Od Łódź 2014
Tak jak napisałem Ci wcześniej. Warto poświęcić kilka godzin czasu i przespacerować się całą ulicą Piotrkowską od samego początku do końca. Wprawdzie główne atrakcje handlowe kończą się przed przejściem podziemnym do domu handlowego Central, ale w kierunku miejscowej katedry jest również kilka budynków wartych obejrzenia.

Z reguły są to jakieś pałacyki fabrykantów, którzy dorobili się majątku w czasach początkującego kapitalizmu. Często byli oni narodowości żydowskiej, a obiekty są jedyną obecnie pamiątką po tej nacji.

Poniżej pokaz slajdów ze wszystkich zdjęć, które zrobiłem w Łodzi.

Tutaj masz całość materiału filmowego skomasowaną na jednej playliście. Być może odnajdziesz jakieś znajome Ci miejsca, jak nie byłeś w Łodzi przez dłuższy czas.

Jak Ci się ta "wycieczka" po mieście włókniarek spodobała, to koniecznie opisz swoje refleksje i wrażenia w komentarzach poniżej. Każdy Twój oddźwięk jest mile widziany, a ciekawszy materiał udostępnię swoim czytelnikom. Darek Kraśnicki, student nieistniejącej już Wojskowej Akademii Medycznej przy byłym placu 1 maja, a obecnie Hallera.

Masz ciekawą historię
na temat ciekawego miejsca?

Masz interesującą historię? Wystarczy ją napisać !! Możesz również wkleić kod z YouTube, aby pokazać wideo z odkrytej przez Ciebie okolicy!!
Do you have a great story about this? Share it!

[ ? ]

Wklej Zdjęcia (jak najbardziej wskazane)[ ? ]

 

Click here to upload more images (optional)

Author Information (optional)

To receive credit as the author, enter your information below.

(first or full name)

(e.g., City, State, Country)

Submit Your Contribution

  •  submission guidelines.


(You can preview and edit on the next page)