Przejedź się za Mną  wirtualnie po Powstańców Śląskich we Wrocławiu.

"Powstańców Ślaskich" Wrocław jest jedną z ważniejszych ulic mojego miasta, rozciągającą się od Karkonoskiej aż do Świdnickiej.

Zniszczona praktycznie całkowicie w czasie wojny, dzisiaj staje się jedną z bardziej prestiżowych arterii miasta. Prze długie lata kojarzyła mi się z budynkiem Poltegoru oraz Hotelem Wrocław.Obecnie Poltegor został wyburzony, a jego miejsce zajmuje SKY Tower.


Jest to obecnie wizytówka całego Wrocławia, mająca aspiracje do bycia najwyższym budynkiem w Polsce.

Z przejażdżki tą ulicą widać przeważającą nową zabudowę. Na lotniczych zdjęciach Wrocławia z 1947 roku /publikacja Via Nova Jakuba Tyszkiewicza i Michała Kaczmarka/ widać ogrom zniszczeń.

Trudno się dopatrzyć jakiegokolwiek domu z ocalałym dachem. W dzielnicy Krzyki odbyły się najbardziej krwawe uliczne walki Armii Czerwonej z niemieckimi wojskami /Festung Breslau/.

Tym sposobem ze starej ekskluzywnej i luksusowej zabudowy pozostały zaledwie pojedyncze budynki. Budownictwo powojenne rozpoczęło się w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Większość Autorów podkreśla jego "nijakość". Początkowo były to kilkupiętrowe budynki mieszkalne z wielkiej płyty, a gdzieś w latach 80-tych wybudowano kilka "ekskluzywnych" /jak na czasy Komuny/ galeriowców.

Na poziomie zerowym tych galeriowców usytuowano ciągi handlowe, co było rozwiązaniem rewolucyjnym jak na tamte czasy siermiężnego socjalizmu.

Osobiście najbardziej pamiętam sklep "Rondo" w miarę dobrze zaopatrzony. Niestety rosnące ceny działek spowodowały, że został wyburzony, a grunt sprzedamy pod "deweloperkę". Ocalał Hotel Wrocław obecnie pod szyldem Orbis.

Również inne wolne miejsca zostały szybko zabudowane w miarę luksusowymi apartamentowcami oraz budynkami biurowymi. Niestety raczej nie na kieszeń przeciętnego mieszkańca, lecz banków czy dobrze prosperujących firm.


Ceny mieszkań w Sky Towerze przyprawiają o zawrót głowy. Lecz masz wliczone "w To", takie widoki/ widać Arkady Wrocławskie i dawny PDT, obecnie Renoma/.


Jeżeli chcesz napisać coś ciekawego o tej prestiżowej ulicy Wrocławia, to zapraszam serdecznie. Bywam na niej okazyjnie, więc nie jest to zbytnio znany przeze mnie rejon miasta. Możesz dodać zdjęcie, wkleić link do filmu wideo lub nawet zamieścić dane swojej firmy, jeżeli tylko jest tam usytuowana.

Have A Great Story About Powstańców Śląskich Street in Wroclaw?

Masz interesującą historię na temat ulicy Powstańców Śląskich /dawniej Kaiser-Wilhelm-Strasse/? Wystarczy ją tylko napisać i pokazać nam wszystkim !!

Do you have a great story about this? Share it!

[ ? ]

Upload A Picture/Zdjęcie (jak najbardziej wskazane)[ ? ]

 

Click here to upload more images (optional)

Author Information (optional)

To receive credit as the author, enter your information below.

(first or full name)

(e.g., City, State, Country)

Submit Your Contribution

  •  submission guidelines.


(You can preview and edit on the next page)

Co Inni Miłośnicy Wrocławia Napisali !!

Zobacz co inni napisali na temat tej wrocławskiej ulicy...
Click below to see contributions from other visitors to this page...

Maly wypadek na Powstancow Slaskich Not rated yet
Dnia 05 lipca 2010 roku w godzinach porannych doszło do małego wypadku na skrzyżowaniu z Jaworową. Kierowca Tira otarł się …

Click here to write your own.

Ul. Powstańców Śląskich Wrocław