Psie Pole i jego okolice.

Psie Pole rozciąga się praktycznie wyłącznie po prawej stronie rzeki Odry. Drugą graniczną rzeką jest Widawa.

Szczerze mówiąc jest to część Wrocławia w której bywałem najrzadziej i nie jestem za bardzo z nią związany. Najbardziej znane mi są osiedla Karłowice i Osobowice, szczególnie kiedy powstał most Milenijny, który ułatwił tam dojazd.

Wcześniej pamiętam tylko stację kolejową, przez którą jeździło się do Łodzi /miejsce moich studiów medycznych/.

Mniej znane mi są osiedla: Zakrzów, Psie Pole i czy Różanka. Z okresu początków mojej pracy pamiętam staż lekarski w Szpitalu imienia Korczaka na ul. Kasprowicza. Również służbowo zetknąłem się z obiektami wojskowymi na ulicy Obornickiej, Czajkowskiego czy WKU nr 3 /kiedyś na Sołtysowickiej/.


Na ulicę Bezpieczną często jeździłem jako tzw lekarzy dyżurny garnizonu Wrocław - do 1999 roku kiedy powstał Narodowy Fundusz Zdrowia i przejął obowiązki leczenia rodzin wojskowych.Mile wspominam również roczny kurs języka angielskiego w Wojskowym Centrum Kształcenia Języków Obcych Szkoły Inżynieryjnej. Szkoliłem się tam w 1998 roku i pamiętam, że dojazd z Fabrycznej poprzez remontowaną wtedy ulicę Legnicką był koszmarem

Psie Pole jest miejscem lokalizacji dla kilku zakładów przemysłowych w większości przejętych przez inwestorów zagranicznych/Polar-Whirlpool , (były Wrozamet) kuchenek FagorMastercook, PZL Hydral/.


Część dzielnicy /którą poznać po zapachu/ zajmują pola irygacyjne dla Wrocławia. Powstały one już przed wojną/.

Ta część miasta również zmieniła się nie do poznania. Miejsce byłych koszar dla wojsk radzieckich zajął Szpital Zakaźny imienia Gromkowskiego. Wojsko Polskie stopniowo oddaje koszarowce poniemieckie - np na Sołtysowickiej znalazł swoje miejsce Instytutu Pamięci Narodowej, a prawdopodobnie budynki byłego WKU nr 3 zostaną sprzedane.

Ponieważ jak napisałem jest to dzielnica Stolicy Dolnego Śląska mniej dla mnie znana w większym stopniu liczę na osoby, które są osobiście związane z tym rejonem. Zamieszkuje tutaj około 100 tysięcy mieszkańców, a mieszkania nie są tak drogie jak w centrum miasta.

Docelowo zamierzam umieścić mapę Psiego Pola z ciekawszymi obiektami architektonicznymi czy zabytkowymi. Pierwszą chyba będzie wieża ciśnień na końcu ulicy Kasprowicza oraz obiekty koszarowe na Sołtysowickiej.

Have A Great Story About Psie Pole?

Do you have a great story about this? Share it!
Masz interesującą historię o tym rejonie miasta? Wystarczy ją napisać i wysłać dla Nas wszystkich !!

[ ? ]

Upload A Picture/Zdjęcie (jak najbardziej wskazane)[ ? ]

 

Click here to upload more images (optional)

Author Information (optional)

To receive credit as the author, enter your information below.

(first or full name)

(e.g., City, State, Country)

Submit Your Contribution

  •  submission guidelines.


(You can preview and edit on the next page)

Moje Psie Pole powrót do strony głównej Wrocławia i Dolnego Śląska