Wycieczka po zabytkowym Toruniu

W tym mieście wcześniej byłem tylko raz i to jakimś przelotem. Nie zdążyłem nic zwiedzić, bo był to poniedziałek i wszystkie muzea są nieczynne. Pozostało to nadrobić podczas obecnego pobytu w 2016.

Tym razem przygotowania rozpoczęliśmy z Żoną o wiele wcześniej i zarezerwowała ona sympatyczny hotel "Bulwar", oczywiście ulokowany na Bulwarze Filadelfijskim nad samą Wisłą i zaledwie parę kroków od Rynku Staromiejskiego.

Sam Toruń pozostawia w pamięci niezapomniane wrażenia. Zabytkowa ceglana gotycka zabudowa jest niepowtarzalna dla mieszkańca Dolnego Śląska nie przyzwyczajonego do takiej architektury. Aparat fotograficzny lub kamera jest obowiązkowa dla każdego turysty, abyś miał co powspominać po powrocie do domu.

Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od.. rejsu po Wiśle. Wprawdzie nie masz aż tak wielkiego wyboru Floty jak w Krakowie czy Wrocławiu, ale rejs stateczkiem [być może pamiętającym czasy filmu Rejs] jest niezapomniany. Szczególnie jak dopisuje pogoda.

Później warto znaleźć chwilkę czasu na piesze wycieczki po Toruńskiej Starówce. W sumie większość atrakcji turystycznych mieści się w centrum miasta, ale bardziej zacięci turyści mogą zajść nieco dalej i trafić np do miejscowego "Mini ZOO". Troszkę obcowania z przyrodą  nikomu jeszcze nie zaszkodziło.

Jak nieco zgłodniejesz, to możesz coś zjeść w jednej z niezliczonych lokalnych knajpek. Są zarówno znane sieciowe restauracje typu Sphinx, ale ja wolę pokosztować miejscowej kuchni. Do tego dochodzi zatrzęsienie kawiarenek i lodziarni dla tych, co od kawki zaczynają swój dzionek.

Dla chcących nieco rozrywki intelektualnej związanej z historią miasta polecam Muzeum Piernika lub inne tego typu obiekty. Możesz też za parę złotych zwiedzić miasto z lokalnym i kompetentnym przewodnikiem.

Toruń jest też wspaniałą bazą wypadową na okolicę. W pobliżu jest obowiązkowy do odwiedzenia Ciechocinek ze swoimi tężniami. Nieco dalej dwa zamki krzyżackie. Pierwszy w Golubiu Dobrzyniu, drugi nieco dalej w Świeciu.


Na górze Zamek w Golubiu Dobrzyniu. Po lewej Zamek w Świeciu.


Po tygodniu pobytu przyszedł niestety czas powrotu do domu. Połączenie z Wrocławiem jest OK. Praktycznie cały czas jedziesz autostradami, a jedyny odcinek, gdzie zmuszony jesteś zwolnić przebiega przez Łódź. Wykorzystałem go na zatankowanie samochodu w tym mieście, gdzie spędziłem 6 lat swojego studenckiego żywota.

Jeżeli byłeś na wycieczce w Toruniu i masz jakąś swoją interesującą opowieść, to koniecznie zamieść ją na tej stronie. Być może zachęci to jakiegoś niezdecydowanego turystę do odwiedzenia tego wyjątkowo ciekawego miasta.

Wypromuj na YouTube Unikalne Atrakcje Turystyczne Swojego Regionu Polski

Dodaj film wideo o szerokości do 468 pikseli wraz z opisem co najmniej 700 znaków. Napisz coś oryginalnego, aby twój wpis lepiej promował się w Google.
Do you have a great story about this? Share it!

[ ? ]

Dodaj od jednego do czterech zdjęć.[ ? ]

 

Click here to upload more images (optional)

Author Information (optional)

To receive credit as the author, enter your information below.

(first or full name)

(e.g., City, State, Country)

Submit Your Contribution

  •  submission guidelines.


(You can preview and edit on the next page)


Poniżej: Krzywa Wieża w Toruniu


Jakaś wieża na Starym Mieście


Różne imprezy artystyczne. Poniżej artystka prezentująca taniec brzucha - Rynek Staromiejski


Jakiś kościół.


Wieża widokowa w Rynku