Atrakcje turystyczne Ziemi Klodzkiej

by Darek
(Wrocław)

Pomimo, że odwiedzam Ziemię Kłodzką praktycznie od zawsze, odkrywam nowe atrakcje turystyczne praktycznie co roku.

Od Lądek Zdrój 2009
Być może dlatego, że więcej nastawiłem się na turystykę zmotoryzowaną, po części sprzyjało temu otwarcie granicy z Czechami oraz bezproblemowy przejazd do naszych południowych sąsiadów.

Często też stare miejsca zmieniają się z roku na rok. Tak było na przykład ze Stawami Biskupimi w Lądku Zdroju. W 2010 panowała na nich swojska atmosfera, z kotami chętnie dojadającymi rybkę z "pańskiego stołu", muzyką disco polo oraz drewnianymi podestami.

W tym roku to wszystko stało się historią. Nowi Właściciele podnieśli standardy, poczynili olbrzymie inwestycje i przenieśli całą knajpkę nieco wyżej. Przez większą część naszego urlopu była ona zamknięta, ale załapaliśmy się na sam koniec sezonu.

Piwko czeskie oraz pstrąg w migdałach zrekompensował nieco wyższe ceny i myślę, że knajpka trwale zagości w naszych sercach.

Odwiedziłem w końcu bardzo ciekawe turystycznie, zabytkowe miasteczko Broumov w Czechach. Praktycznie nie zniszczone w czasie wojny, a ostatnio chyba odrestaurowane. Naprawdę warto je zobaczyć i wydać kilka koron na zwiedzenie miejscowego klasztoru z kościołem.

Korony warto wymienić w Polsce, bo kurs w miejscowej knajpce /będącej jednocześnie kantorem/ jest zdecydowanie niekorzystny dla polskiego turysty. Oczywiście Czesi każą sobie płacić za zdjęcia oraz filmowanie, ale daje to gwarancję, że materiał graficzny jest bardzo oryginalny.

Nie pominąłem w roku 2011 Bożkowa oraz pałacu Magnisów.

Zawsze robił na mnie olbrzymie wrażenie, ale w tym roku wreszcie wybrałem się z kamerą oraz aparatem fotograficznym. Zapraszam serdecznie do oceny moich wysiłków. Pomimo dewastacji, Pałac ciągle robi wrażenia, a jego architektura jest rzadko spotykana w innych częściach Polski.

Na sam koniec krótki filmik z rezerwatu Gór Stołowych. Nie odwiedziliśmy najczęściej odwiedzanych szlaków, będących niewątpliwą atrakcją turystyczną /Karłów i jego okolice/, ale skupiliśmy się na jakimś bocznym szlaku z którego powstało kilka filmików.

Na sam koniec mogę tylko zachęcić do odwiedzenia mojej ukochanej Ziemi Kłodzkiej i jej turystycznych atrakcji.
Zmienia się ona z dnia na dzień, a często po roku ciężko jest rozpoznać stare miejsca.


Dotyczy to również naszej knajpki numer jeden z Lądka Zdrój, jaką jest restauracja Roma. Przeniosła się ona na sam dół, na ulicę Kościuszki. Atmosfera jest nieco inna niż na samej górze, ale jedzenie tak samo smaczne, a Właściciele przemili.


Widać ogrom pracy włożony w remonty dróg, aczkolwiek daleko nam jeszcze do stanu po drugiej stronie granicy.

Na koniec zapraszam wszystkich miłośników rejonu Kłodzka i szeroko pojętych jego okolic do komentarzy i zamieszczania swoich spostrzeżeń, błyskotliwego oka turysty.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Odkryj Ziemię Kłodzką i jej okolice!!.