Palac w Bozkowie

by Darek Kraśnicki
(Wrocław 54-514 Kmicica 3)

Pałac w Bozkowie

Pałac w Bozkowie

Z tym Pałacem zetknąłem się po raz pierwszy po przeczytaniu książki Pani Lamparskiej opisującej ten zabytek. Rozdział poświęcony jemu oraz rodowi Magnisów, który zarządzał tymi terenami zrobił na mnie duże wrażenie.

Zdecydowałem się zobaczyć to miejsce i stało się to gdzieś na początku lat 2000. Niestety nie posiadałem wtedy aparatu fotograficznego, aby uwiecznić moją wycieczkę. Tym nie mniej, pomimo totalnego zaniedbania, pałac naprawdę był przepiękny.

Nie zwiedziłem wtedy wnętrza pałacu, a tylko obszedłem go dookoła. Cała świetność skupiła się na parku, któremu jakoś lata zaniedbań specjalnie nie zaszkodziły. Przyroda w jakiś dziwny sposób dała sobie radę.

Podobno po wojnie w Bożkowskim Pałacu była jakaś szkoła zawodowa, a na jakimś filmie z zeszłego stulecia, widać jeszcze nie zniszczone wtedy rzeźby i inne zabytkowe elementy wyposażenia z czasów Magnisów.

Ostatnia moja wycieczka również nie zaowocowała wizytą we wnętrzu obiektu, ale za to nakręciłem kilka filmików, które pozwolą zrozumieć, dlaczego warto poświęcić mu chwilkę czasu, przebywając w tych stronach jako turysta, czy z powodu jakiejkolwiek innej okazji.

Zapraszam serdecznie do komentarzy oraz zamieszczania swoich materiałów. Czy Pałac w Bożkowie, kiedykolwiek odzyska chociaż namiastkę swojej świetości?

Wokół Pałacu widać jakieś niewielkie prace budowlane, ale jest to budynek, który wymaga naprawdę milionowych nakładów. Niestety ród Magnisów nie zarządza już tym rejonem Ziemi Kłodzkiej i nie ma na nich co liczyć.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Odkryj Ziemię Kłodzką i jej okolice!!.