Ruiny Palacu w Maniowie Wielkim

by Darek
(Wrocław Żerniki)

Ruiny Pałacu w Maniowie Wielkim. W internecie można znaleźć zdjęcia z początku lat osiemdziesiątych, gdzie widać jeszcze obiekt nie zniszczony do końca.

Niestety upadek komuny wraz z rozwojem demokracji nie przysłużył się pałacowi i w tej chwili stoją tylko mury bez dachu, a cały środek jest porośnięty samosiejkami.

Jak na ironię na jednym ze szczytów ocalał herb poprzednich właścicieli, a tuż nad nim nasz polski bocian uwił sobie gniazdo.

Będąc tam warto pójść kawałeczek dalej, gdzie znajduje się dom byłego zarządcy. Nie był wprawdzie remontowany, ale dzięki temu zachowały się oryginalne elementy wystroju wnętrza, które uwieczniłem na filmie.

Idąc jeszcze dalej natykamy się na śliczną rzeźbę świętego Jana, otoczoną aleją grabową. W chwili obecnej plac koło rzeźby służy za boisko sportowe.

Dla miłośników dalszej eksploracji polecam zwiedzenie starego ogrodu otoczonego olbrzymim ceglanym murem. W zasadzie z ogrodu poza ogrodzeniem nic ciekawego się nie zachowało do czasów dzisiejszych.

Tak czy owak Maniów Wielki polecam amatorom mniej znanych lokalnych zabytków. Można również obejrzeć zabytkowy kościół na górce i ciekawy cmentarz z niemieckimi nagrobkami wokół niego.

Na koniec jeszcze raz prośba o komentarze obecnych oraz przeszłych mieszkańców tej okolicy. Turyści również mile widziani.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Odkryj Ciekawe Miejsca Okolic Wrocławia.