Wycieczka po Jarnoltowku

by Dariusz Kraśnicki
(Wrocław Żernicka)

Niedaleko od Głuchołaz leży sympatyczna miejscowość Jarnołtówek.
W zasadzie nic szczególnego, natomiast moją uwagę zwrócił neoromański kościół świętego Bartłomieja. Według przewodnika, poprzedni obiekt sakralny w tym samym miejscu został zniszczony przez powódź w 1903 roku.

Złoty Potok, który jest małą rzeczką przepływającą przez wioskę, nagle zmienił się w szalejący żywioł i zniszczeniu uległa większa część wsi.
Odbudowany w 1907 roku kościół został wybudowany z czerwonej cegły.
Zauważyłem jakąś tablicę, mówiącą o niedawnym remoncie z funduszy unijnych. Wieża Kościoła pokryta jest miedzianą blachą, pozostała część dachu chyba zwykłą.
Kościół w Jarnołtówku
Wokół obiektu widzimy kilka figur świętych, a z tyłu znajduje się parafialny cmentarz. Warto wejść do środka. Uwagę zwraca ołtarz wraz z ciekawym
obrazem, ambona oraz kilka figur świętych postawionych na obu ścianach.

Z Kościoła poszedłem dalej w kierunku tamy nad Złotym Potokiem. Po drodze mijamy kilka domków, zarówno zaniedbanych przedwojennych jak i zupełnie nowych, być może będących własnością osób zamiejscowych.

Niedaleko tamy jest również przydrożna kapliczka z figurką Matki Bożej.
Kapliczka przydrożna w Jarnołtówku

Sama tama w 2012 roku była obiektem jakiegoś remontu, tak że nie można było podejść zbyt blisko. Zrobiłem kilka zdjęć i krótki filmik,pokazujący zarówno stronę będącą zbiornikiem retencyjnym jak i Złoty Potok już po przepłynięciu zapory.

W powrotnej drodze mijamy mały mostek, potem warto zwrócić
uwagę na obelisk upamiętniający 750 lecie powstania miejscowości.

Wracając również wstąpiłem do sklepiku spożywczego przy Kościele. Typowy wiejski sklepik, ale można w nim kupić coś do jedzenia lub do picia. Nieocenione miejsce dla nieco głodnego turysty.

Idąc dalej w kierunku centrum mijamy po drodze figurkę kolejnego świętego. Na rozdrożu znajduje się włoska restauracja, podobno całkiem sympatyczna i prowadzona przez kogoś, kto przyjechał z Italii.
Niestety nie wstąpiłem i polegam tylko na opiniach miejscowych ludzi.Pizza podobno jest tam wspaniała.

Z innych budynków, które warto odwiedzić wspominany jest zabytkowy pałac w środku wsi. Niestety z powodu braku czasu jakoś nie dałem rady.Poza tym jest on w rękach prywatnych i widać go najlepiej z mostku Zakochanych.

Idąc w górę mieściny widzimy olbrzymią liczbę nowych domów,
raczej nie należących do mieszkańców wsi, tylko do osób z "miasta" i służących jako obiekty letniskowe.
Z innych ciekawostek Jarnołtówka ciekawostek, pod numerem 196 są dwa stawy i można sobie kupić świeżego pstrąga.

Reasumując miejscowość całkiem ciekawa, mogąca być miejscem wypadowym na Biskupią Kopę, która jest najwyższym szczytem Gór Opawskich po polskiej stronie. Ja swój pobyt w Jarnołtówku potraktowałem jako etap wycieczki do Łąki Prudnickiej

Poniżej trochę materiału filmowego oraz kilka zdjęć z mojego pobytu w tej miejscowości. Zapraszam znawców tego rejonu oraz turystów do komentarzy.


Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Atrakcje turystyczne w Polsce.