Zamek w Sobotce

by Dariusz Kraśnicki
(54-510 Wrocław Żernicka 215)

Korzystając ze słonecznego listopadowego dnia, postanowiłem się wybrać do zameczku w Sobótce Górka.

Od 26 listopada 2011 Sobótka Górka
Nie byłem tam z 10 lat i byłem ciekawy, co zmieniło się od tamtych czasów.

Długa przerwa czasowa spowodowała, że nie pamiętałem dokładnie drogi, ale w końcu Sobótka, to nie Wrocław i w ciągu kilku minut błądzenia po miasteczku trafiliśmy na właściwy szlak.

Zam zameczek poddawany jest jakimś pracom remontowym. Czy przyniosą one jakiś długofalowy efekt? Trudno powiedzieć, bo potrzeby obiektu są ogromne, a wokoło widać wiele lat zaniedbań.

Budynki gospodarcze tuż obok są już całkowicie zrujnowane. Według miejscowych ludzi dewastacja przyśpieszyła się po upadku "Komuny", kiedy zamek przechodził kilkakrotnie z rąk do rąk, a kolejni właściciele z góry wiedzieli, że są tam tylko na chwilkę.
Od 26 listopada 2011 Sobótka Górka
Nie byli to z pewnością jacyś miłośnicy zabytków, a co pozostało z obiektu pokażę na filmikach i zdjęciach.

Pomimo wielu lat zaniedbań zamek ciągle zachwyca swoją urodą. Wieżyczki troszkę przypominają mi te z Chwalimierza czy Bożkowa.
Od 26 listopada 2011 Sobótka Górka

Jeżeli ktoś ma ochotę zawitać w te rejony, to z pewnością chwila czasu tam spędzona nikomu nie uczyni nic złego, a wrażenia będą niezapomniane. Szczególnie jeżeli utrwalimy je na filmie lub cyfrowym aparacie fotograficznym.
Od 26 listopada 2011 Sobótka Górka

Będzie do czego porównywać za kilka lat i można mieć nadzieję, że ktoś zrozumie w końcu znaczenie tego zamku dla turystów czy nawet dla tej okolicy.

Sam zamek mieści się oczywiście na ulicy Zamkowej w Sobótce. Pozostawiając auto na parkingu przy tym zabytku, można zejść ścieżką na duł i na ulicy Browarnianej zwiedzić ruiny browaru, który funkcjonował jeszcze do połowy lat dziewięćdziesiątych.

Tam dewastacja poszła znacznie dalej, ale jest to temat na inny artykuł czy jakieś doniesienie prasowe. Na koniec mały przegląd mojej galerii zdjęć tej okolicy. Zapraszam do komentarzy i poświęcenia chwili czasu na obejrzenie uroków tych miejsc.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Odkryj Ciekawe Miejsca Okolic Wrocławia.