Zniszczony browar w Sobotce

by Dariusz Kraśnicki
(54-510 Wrocław Żernicka 215)

Idąc leśną ścieżką na dół z Zamku Sobótka Górka nietrudno ominąć obiekty zrujnowanego browaru, oczywiście przy ulicy Browarnianej.

Od 26 listopada 2011 Sobótka Górka

Jest to w tej chwili kompletna ruina, a miejscowi ludzie wynieśli chyba wszystko, co przedstawiało jakąkolwiek wartość. Straszą wyrwane okna oraz całe kupy gruzu wokół tego zniszczonego browaru.

Przez przypadek na YouTube obejrzałem jakiś filmik z połowy lat 90-tych, gdzie pokazano go jako przyszłościowy lokalny browar tego regionu. Perspektywy miały być podobne do czeskich, gdzie tubylcy i koneserzy cieszą się regionalnym kufelkiem piwa.
Od 26 listopada 2011 Sobótka Górka

Nie mam pojęcia, dlaczego temu się nie powiodło. Być może został kupiony tylko po to, aby ...zaprzestać produkcji piwa. Podobny los spotkał browary we Wrocławiu, ale tam przejęli go później deweloperzy na grunt. W Sobótce na takie rozwiązanie raczej nie ma szans.
Od 26 listopada 2011 Sobótka Górka

Przypuszczam, że gołe mury jeszcze długo będą straszyły przyjezdnych turystów, takich jak ja czy innych miłośników tego regionu. O tym, że ciągle jest tam coś do wyniesienia, świadczyła ekipa "szabrowników" nie mająca tego dnia wolnej soboty. Szukali czegoś na dachu budynku gospodarczego tuż obok.
Od 26 listopada 2011 Sobótka Górka

Sam się temu dziwię, bo nie mieli żadnych zabezpieczeń, a obiekt naprawdę grozi zawaleniem w każdej chwili.
Jaki będzie jego los? W sumie nietrudno przewidzieć, ale może ktoś ma ochotę wyrazić swoją opinię na ten temat, to serdecznie zapraszam do komentarzy.
Od 26 listopada 2011 Sobótka Górka

Tak jak na zdjęciu poniżej wygląda cała okolica browaru.
Od 26 listopada 2011 Sobótka Górka

Nawet nie wiem co to był za obiekt.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Odkryj Ciekawe Miejsca Okolic Wrocławia.