Ulica Kościuszki we Wrocławiu

Ulica Kościuszki Wrocław i jej zabudowa to wyraźne pomieszanie nowszej zabudowy ze starą przedwojenną. W czasie wojny liczne domy uległy całkowitemu zburzeniu, ale niektóre perełki architektury jakoś ocalały.

Jednym z nich jest Pałacyk przy Kościuszki 34. Neorenesansowy widok zawsze wzbudzał we mnie emocje. Przez lata było to miejsce kultury studenckiej, teraz chyba zmienił częściowo swoje przeznaczenie.Wnętrza w Pałacu Schaffengotschów zajmuje PAŁACYK Bar & Restaurant i można spędzić tam niezapomniane chwile przy lampce wina lub drinku.


Z powojennych domów ciekawą konstrukcją jest "Dom na Kurzej Stopce", czyli formalnie Trzonolinowiec. Jak na warunki polskie /czasy Komuny/ zastosowano tam nietypową technikę budowy. Można go zobaczyć na Kościuszki 42. Trzeba przyznać, że elewacje są zaniedbane na skutek upływu czasu.Od Wrocław 2010

Na zdjęcie po lewej stronie okolice placu Muzealnego i początku Kościuszki.


Rejon od Trzonolinowca do skrzyżowania z ulicą Pułaskiego jest zabudowany wojskowymi blokami gdzieś z lat 50-tych ubiegłego wieku. Niestety w chwili obecnej wyglądają one fatalnie.Miejscem które warto zobaczyć jest z pewnością Plac Kościuszki na skrzyżowaniu z ulicą Świdnicką. Jest on miejscem Domu Handlowego Renoma /kiedyś PDT/ Z dzieciństwa pamiętam zachowany do dziś "Kiosk Okrąglak" , milicyjny Hotel Savoy czy Aptekę Cefarm-u. W latach 80-tych ekskluzywną kawiarnią był Hortex, gdzie można było zjeść pyszne lody.

Idąc dalej w kierunku placu Muzealnego widzimy gmach Banku Zachodniego WBK. Wcześniej był tam Bank Drezdeński. W latach 50-tych w tej części placu powstało osiedle KDM.Od Wrocław 2010

Idąc dalej

w kierunku placu Muzealnego wyraźnie odznacza się budynek Wyższej Szkoły Fizjoterapii przy Kościuszki 4. Po tej samej stronie zauważyłem również renowację innej kamienicy, ale na razie nie wiem co tam będzie się mieściło.

Ulica Kościuszki we Wrocławiu powrót do strony głównej

Have A Great Story About
ul. Kościuszki in Wroclaw?

Masz interesującą historię na temat ulicy Kościuszki /dawniej Tauentzien Straße/? Wystarczy ją tylko napisać i pokazać nam wszystkim !!

Do you have a great story about this? Share it!

[ ? ]

Upload A Picture/dodaj Zdjęcie (jak najbardziej wskazane)[ ? ]

 

Click here to upload more images (optional)

Author Information (optional)

To receive credit as the author, enter your information below.

(first or full name)

(e.g., City, State, Country)

Submit Your Contribution

  •  submission guidelines.


(You can preview and edit on the next page)

Co Inni Miłośnicy Wrocławia Napisali !!

Zobacz co inni napisali na temat tej wrocławskiej ulicy...
Click below to see contributions from other visitors to this page...

Plac Kosciuszki Wroclaw Not rated yet
Plac Kościuszki we Wrocławiu kojarzy mi się z apteką Cefarmu, gdzie były całodobowe dyżury i można było zrealizować …

Click here to write your own.

Dom na ulicy Jaworowej:
Od Wrocław Leśnica
Dzielnica Krzyki Borek
Od Wrocław Leśnica
Zamki na Dolnym Śląsku
Od 3 października 2011 Dolny Śląsk
Widok z Galerii Dominikańskiej Widok z Galerii Dominikańskiej Opuszczony budynek na osiedlu Kuźniki Opuszczony budynek Wrocław Róg Orlej i Racławickiej: Okolice ulicy Racławickiej: Ulica Kościuszki w Głuchołazach