Pałac Nowizna koło Dzierzoniowa

by Dariusz Kraśnicki
(Wrocław Kmicica 3)

Pałac w Nowiznie niedaleko Dzierżoniowa

Pałac w Nowiznie niedaleko Dzierżoniowa

Na ten nieco zrujnowany Pałac natknąłem się przez zupełny przypadek, sprawdzając, co można zwiedzić w okolicach Dzierżoniowa przy okazji wizyty w tym prześlicznym zabytkowym mieście.

Niestety nie jest tam zbyt łatwo dojechać, ponieważ drogowskazy wskazują tylko drogę na Świdnicę i trzeba było się zapytać miejscowych mieszkańców. Na szczęście byli zorientowani w terenie.
Pałace na Dolnym Śląsku Nowizna

Przejechaliśmy więc kilka kilometrów przez całą Nowiznę, aby na końcu dotrzeć do samego pałacu. Poniżej kilka zdjęć, które przy okazji zrobiłem.

Od 17 marca 2012 Okolice Wrocławia

Nakręciłem również kilka filmików, które mogą zainteresować prawdziwych miłośników Dolnego Śląska i lubią porównywać ich losy na przełomie kilku lat.

Obok Pałacu znajdują się resztki ciekawego parku.
Poniżej filmik z innego ujęcia tego Pałacu:

Widok na wejście do Pałacu od strony drogi:
Od 17 marca 2012 Okolice Wrocławia

Jeszcze jeden filmik pokazujący również parafialny kościółek w tej wiosce.

Na sam koniec zapraszam Cię do dodawania swoich materiałów graficznych oraz spostrzeżeń na temat tego dolnośląskiego pałacu. Być może w jakiś sposób ocaleje od zapomnienia.

Od 17 marca 2012 Okolice Wrocławia


Podobno przez pewien czas była to nawet rezydencja króla Pruskiego Fryderyka Wilhelma, ale te wieści mam tylko z internetu.

Comments for Pałac Nowizna koło Dzierzoniowa

Average Rating starstarstarstarstar

Click here to add your own comments

May 08, 2014
Rating
starstarstarstarstar
Znam NOWIZNE
by: Stanislaw GRUTZMACHER

Znam NOWIZNĘ bo znalazłem moja kochana, co pochodzi z tego miejsca , I chodziła do szkoły w Dzierżonowie.
Poznałem Krystynę SIEDLECKA w Londynie w Polskim Klubie na zabawie , Biały Orzeł w Balham , I za 9 miesięcy była już moja zona .

Jej rodzina dalej mieszkała w 1972/3 roku w NOWIŹNIE , zaraz przy kościele w kamiennicy i zona od 1952 roku urodziła sie i mieszkała az do wyjazdu do Anglii na zaproszenie od swojego wujka i ciotki z Londynu.
Pałac zawsze był zaniedbany od 1974 jak przyjechałem pierwszy raz do Nowizny odwiedzić zony rodzinne , często zona opowiadała o jej właścicielem i lokatorów , i jak co roku lokalni ludzie budynek rozbijali na swoja korzyść.
Szkoda ze historie nie dotrzymali ludzie bez kultury i nie pochodzący oryginalnie z tej okolicy ale większość z poza Buga z Wołynia i z Kresów.

W Nowiźnie zamieszkali Niemieckie rodziny, które nie wyjechały przy końcu wojny , ale pozostali żeby mieszkać z nowymi rodzinkami usadzonych na odzyskanych ziemiach po Niemcach, z którym większość powróciło do Niemiec bojąc się Polaków.

Chcę dowiedzieć jak te zmiany w pałacu dobiegną do końca i kto i poco będzie używany...............proszę jeszcze dalej opowiadać o zmianach na rok 2013/4.

Bardzo Dziękuje Stanisław z Londynu. 8/5/2014

Click here to add your own comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Odkryj Ciekawe Pałace Dolnośląskie !!.