Odkryj Wrocław Jerzmanowo

Jerzmanowo we Wrocławiu jest osiedlem w zachodniej części miasta, graniczącym ze Złotnikami,Osińcem, Jarnołtowem oraz Portem Lotniczym. Większość domów jest usytuowana na ulicy Jerzmanowskiej lub drogach do niej równoległych.

Niestety jedynie Jerzmanowska pokryta asfaltem jest przejezdna, reszta są to dróżki raczej polne. Z osiedlem zetknąłem się po raz pierwszy w 1973 roku, kiedy dzieci ze szkoły podstawowej w Jerzmanowie, po trzeciej klasie zaczęły dojeżdżać do Żernik.

Po prawej stronie wejście do miejscowej Apteki, zaopatrującej mieszkańców Jerzmanowa i Jarnołtowa w leki. Ponieważ właściciele mieszkają na miejscu praktycznie recepty są realizowane cały dzień.Pamiętam też tzw "prace społeczne" uczniów w miejscowym PGR-ze, po którym już chyba nie ma śladu. Tam gdzie na filmiku widać kominy z bocianami /i ich gniazdami/ rosły olbrzymie plantacje konopi indyjskich, a nikt nawet nie myślał o paleniu "marychy" czy innych wynalazków.
Od 8 gru 2012 Jerzmanowo Jarnoltow
Kiedy mieszkałem w Jarnołtowie pamiętam fatalny stan głównej ulicy i bruku pamiętającego czasy poniemieckie. Niestety po jej wyasfaltowaniu znacznie zwiększył się tranzyt Tirów przez tą ulicę. Z lat 90-tych ubiegłego stulecia pamiętam ciągłe ludzi narzekania na poprzedniego proboszcza, prowadzącego parafię w sposób bardzo konserwatywny.

Po jego zmianie na obecnego administratora widać gruntowne remonty budynków parafialnych. Również kościół ewangelicki doczekał się gruntownej renowacji po latach zaniedbań.Ponieważ od kilku lat w mniejszy sposób jestem związany z Jerzmanowem oraz w sumie życzliwymi dla mnie ludźmi, mogę ich tylko zaprosić na to mini-forum, aby opisali ciekawe historie z nim związane. Pomimo, że zbudowano tam wiele nowych ładnych domów, część starej zabudowy ulega totalnej ruinie, co niestety będzie widoczne na moich filmach. Są to duże stodoły oraz budynki gospodarcze, których nie udźwignęła polska wieś.
Od 8 gru 2012 Jerzmanowo Jarnoltow

Have A Great Story About Jerzmanowo Wrocław?

Masz interesującą historię na temat tego osiedla /Jerzmanowo, Jarnołtów lub najbliższej okolicy np Strachowice czy Osiniec/?

Wystarczy ją napisać !!
Do you have a great story about this? Share it!

[ ? ]

Upload A Picture/Zdjęcie od 1 do 4 (jak najbardziej wskazane)[ ? ]

 

Click here to upload more images (optional)

Author Information (optional)

To receive credit as the author, enter your information below.

(first or full name)

(e.g., City, State, Country)

Submit Your Contribution

  •  submission guidelines.


(You can preview and edit on the next page)

Co Inni Miłośnicy Wrocławia Napisali !!

Click below to see contributions from other visitors to this page...

Dwa Koscioly w Jerzmanowie Not rated yet
Historia Jerzmanowa jest trwale związana z wyznaniem katolickim oraz ewangelickim o czym świadczą dwa kościoły w bliskim sąsiedztwie. …

ul Galowska Zarzad Drog i Utrzymania Miasta we Wroclawiu Not rated yet
Film o ul. Gałowskiej jest dedykowany Zarządowi Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Niestety Jerzmanów nie miał nigdy szczęścia …

Jerzmanowo Adamczewskich 2 Not rated yet
Budynek przy ulicy Adamczewskich 2 we Wrocławiu zawsze mnie zadziwiał. Jeszcze dzisiaj widać, że była to willa kogoś bogatego …

Click here to write your own.

Jerzmanowo - powrót do Wrocław Fabryczna