Poznaj rozwijającą się dzielnicę Fabryczną we Wrocławiu

Wrocław Fabryczna jest dzielnicą w której się wychowałem i o której wiem najwięcej.W zasadzie wcześniej nie znałem reszty miasta.

Do osiemnastego roku życia mieszkałem na osiedlu Żerniki, aby potem skończyć studia medyczne w Łodzi, a potem znowu związać całą swoją karierę zawodową z tym rejonem miasta nad Odrą.


W tej chwili jestem właścicielem przychodni na ulicy Żernickiej 215.

Fabryczna we Wrocławiu nie jest tak znana jak Stare Miasto czy Śródmieście. Stosunkowo mało zdjęć czy filmów zachowało się ze wcześniejszych okresów /przedwojennego i powojennego/.Mapa Google dzielnicy Fabryczna. Kliknij jak chcesz coś fajnego znaleźć:


Wyświetl większą mapę

Osiedla Dzielnicy Fabrycznej służyły raczej jako sypialnie Miasta /Nowy Dwór/. Na jej terenie zlokalizowane było również wiele zakładów pracy np Pafawag, Pilmet czy Dolmel.


Po lewej stronie zobaczysz wiadukt AOW- Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.


Na osiedlu Strachowice znajduje się lotnisko, a wcześniej była tam jednostka wojskowa. Obiekty koszarowe znajdziemy również w Leśnicy przy ulicy Trzmielowickiej.Tam służyłem w wojsku przez 15 lat.


W tej dzielnicy znajdziesz chyba najwięcej terenów zielonych. Całe obszary są uprawiane przez rolników lub porośnięte dziką roślinnością.

Większość tych osiedli została przyłączona do Wrocławia w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego stulecia. Zostały również bardzo zniszczone podczas Drugiej Wojny Światowej.


Ogrom zniszczeń widać szczególnie na zdjęciach lotniczych opublikowanych w książce Wrocław 1947 Aerial Photographs autorstwa Jakuba Tyszkiewicza i Michała Kaczmarka oraz zdjęciami zrobionymi na potrzeby Armii Radzieckiej zaraz po wojnie.Wprawdzie dzielnicy Fabrycznej poświęcono stosunkowo mało uwagi, to na fotografiach widać popalone domy, liczne leje po bombach oraz resztki wojskowych okopów.Sam pamiętam jeszcze jak w latach 70-tych, będąc dzieckiem, bawiliśmy się na ruinach poniemieckich domów w okolicy, gdzie mieszkałem.

Czasami znajdowało się tam różne niemieckie przedmioty. W mieszkaniu mojego wujka znajdowało się wiele książek w języku niemieckim /niestety spalonych przez ciotkę po jego śmierci w 1997 r/.


Pamiętam jak dziś jakąś encyklopedię z przekrojem ludzkiego ciała i opisem po niemiecku, co na dzieciaku pozostawiło niezapomniane wrażenie !!

Chwalenie się znalezioną amunicją czy zardzewiałymi częściami broni, było wśród chłopaków na porządku dziennym.


Zarówno Wrocław jak i dzielnica fabryczna uległy ostatnio znacznym zmianom. Jeżeli chcesz napisać Coś osobistego na ten temat, to serdecznie zapraszam!!Po lewej stronie zdjęcie budynku lokalnej stacji kolejowej w Żernikach.


W tej dzielnicy mieści się moje obecne miejsce pracy, jakim jest przychodnia lekarska przy ulicy Żernickiej 215. Jak masz taką potrzebę, to  możesz się skontaktować z autorem artykułu pod telefonem 601 775 123. Darek Kraśnicki serdecznie jeszcze raz zaprasza.


Wrocław Fabryczna powrót do Dolnego Śląska

Have A Great Story About This Topic?

Do you have a great story about this? Share it!
Masz interesującą historię? Wystarczy ją napisać !!

[ ? ]

Upload A Picture/Zdjęcie (jak najbardziej wskazane)[ ? ]

 

Click here to upload more images (optional)

Author Information (optional)

To receive credit as the author, enter your information below.

(first or full name)

(e.g., City, State, Country)

Submit Your Contribution

  •  submission guidelines.


(You can preview and edit on the next page)

Co Inni Miłośnicy Wrocławia Napisali !!

Click below to see contributions from other visitors to this page...

Bar Żarek Zerniki 
Wystój baru Żarek na ulicy Żernickiej z końcem czerwca 2010 roku ulegnie gruntownej zmianie. Właściciele zdecydowali się …

Kanal YouTube MyWojti Not rated yet
Natknąłem się na ten kanał przez przypadek i trudno nie zwrócić na artystyczną duszę jego Autora. Poniżej pokaże …

Lesnica ul. Skoczylasa Not rated yet
Na ulicę Skoczylasa Wrocław Leśnica oczywiście warto przyjść tylko dla budynku poczty oraz domu pod numerem 25. …

Ulica Rubczaka Lesnica Not rated yet
Ulica Rubczaka we Wrocławiu Leśnicy jest nieco pomieszana, jeżeli chodzi o architekturę. Jest tam kilka przedwojennych willi oraz stacja …

Wroclaw Jarnoltow Not rated yet
Z Jarnołtowem we Wrocławiu byłem związany przez 10 lat swojego życia. Mieszkałem zaraz na początku tego osiedla na ulicy …

Wybory Prezydenckie 2010 Not rated yet
20 czerwca 2010 roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Można mieć nadzieję, że miejscowa/polska społeczność …

Festyn Parafialny Zerniki czerwiec 2010r. Not rated yet
Festyny Parafialne na Żernikach wydają się być ostatnim szałem kultury masowej tego osiedla. Szczerze mówiąc byłem …

Click here to write your own.

Osiedle Wrocław Żerniki Stare i Nowe

Osiedle Wrocław Kuźniki


Stacja kolejowa Wrocław Kuźniki, po generalnym remoncie: Schrony wojskowe na ulicy Granicznej /teren lotniska/ Pub Lissa w Leśnicy Kościól parafialny w Żernikch w dzielnicy Fabryczna: Kościół Parafialny Wrocław Żerniki Poczta na Skoczylasa:
Od Wrocław Leśnica
Wieża ciśnień w Leśnicy: Ulica Kmicica i Komeńskiego Widoczki w Leśnicy: Dom pomocy społecznej na Objazdowej:
Od Wrocław Leśnica
Opuszczony budynek nad rzeką Ślęzą w okolicach Kuźnik: Opuszczony budynek Wrocław Stacja kolejowa Kuźniki: